top of page

Doplňkové penzijní spoření

O spoření na penzi už bylo napsáno článků, že kdyby se vydaly knižně, tak sebrané spisy Aloise Jiráska by zešedly závistí. Proto pominu obecně známé výhody - státní podpora, spoření podporované a zajištěné ze strany státu, a budu se maličko věnovat jednomu, za mě trochu opomíjenému benefitu a tím je předdůchod.

O co se jedná ? Je to dávka, kterou nevyplácí stát, jedná se o Vaše naspořené peníze, které Vám pomohou odejít do zasloužené penze až o 5 let dříve. Dostanete je formou pravidelné měsíční renty - záleží na Vás, jak dlouhou dobu si nastavíte. Teď můžete samozřejmě namítnout, že když si peníze naspoříte bokem, tak Vám nic nebrání v tom, hodit si nohy na stůl a přestat pracovat i tak. K čemu nějaké připojištění ? To je samozřejmě pravda, ale je tu jeden zásadní rozdíl.


Pokud využijete předdůchod, nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění a asi to nejdůležitější - nebude to mít vliv na výši Vašeho vyměřeného starobního důchodu. A pokud si neumíte představit nic nedělat, tak můžete pracovat jen tak pro radost - výše přivýdělku v tomto případě není omezená. Tak co říkáte ? Není to lákavá představa ? Pro mě určitě ano. A co pro to můžete udělat ? Jednoduše se rozhodnout a začít spořit. A čím dříve tím lépe. Pro lepší představu nechám mluvit čísla. Osobní příklad je nejlepší, takže: Jsem matkou 18-ti letého syna. Kdybych si chtěla užít důchod o pár let dříve a naspořit si částku zhruba 750.000,-, která by mi měla s rezervou stačit, musím začít okamžitě a střelhbitě začít odkládat 2.600 měsíčně. Zatímco mému synovi by ke stejnému účelu stačilo začít odkládat 300 Kč. To je cena za váhání. A když vidím, jak se mi důchodový věk vzdaluje mílovými kroky, další čas už určitě ztrácet nebudu.

15 zobrazení

Comentarios


bottom of page